• stiri@stiripentrucopii.com
Cauta
Logo
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
Alt
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
1
  • by Mitar Daiana
  • noiembrie 11, 2024

Dificultățile cu care se confruntă tinerii pe piața muncii. Soluții practice oferite de o platformă educațională

Mulți tineri din țară sunt nehotărâți când vine vorba de carieră. Peste 40% dintre elevii de 15 ani nu au un plan în acest sens. La finalul studiilor superioare unul din patru absolvenți ajunge să lucreze în joburi pentru care este supracalificat. Neoversity, noua platformă educațională, oferă soluții practice pentru dificultățile cu care se confruntă tinerii pe piața muncii.

Între educație și cerințele pieței există un decalaj din ce în ce mai mare. Rata șomajului în rândul tinerilor este de 17,3%. Peste media europeană de 14%. Sistemele tradiționale de educație par depășite. Nu reușesc să pregătească studenții cu competențele necesare pentru succesul profesional. În timp ce în Germania și Țările de Jos rata de supracalificare este de 10% și 12%, semnificativ sub media UE de 20,8%, România se confruntă cu o rată semnificativ mai mare. Acest lucru reflectă practic lipsa de conectare a educației cu piața muncii. Fenomenul este amplificat de faptul că România se confruntă cu cea mai mare rată de tineri NEET (tineri care nu sunt angajați și nici implicați în educație sau formare) între 15 – 29 de ani din UE.

Calificarea profesională este și ea o problemă. 55% dintre tinerii din Generația Z spun că ar fi avut nevoie de o orientare mai bună pentru carieră. Fără un sprijin adecvat, mulți își finalizează studiile fără o direcție clară. În special în domenii precum științele sociale, umaniste și arte, dar și în STEM, un domeniu perceput de obicei ca mai stabil. Acest decalaj între educație și piața muncii îi forțează pe mulți tineri să accepte poziții în sectoare care nu le valorifică pe deplin competențele. Cele mai comune sunt cele din retail, ospitalitate și administrație.

Soluții practice pentru a-i ajuta pe tineri

Sistemele tradiționale de educație par depășite și nu reușesc să pregătească tinerii cu competențele necesare pentru succesul profesional. Neoversity este o platformă care propune o soluție nouă: un model educațional personalizat, adaptate fiecărui student, bazat pe mentorat unu – la – unu și ghidare practică, aliniat la cerințele angajatorilor. Fondatorul Tinu Bosinceanu explică de ce acest sistem de educație, fără clase tradiționale și fără programe generice, poate transforma atât carierele individuale, cat și viitorul profesional al unei generații, adaptând învățământul la nevoile pieței muncii în schimbare.

„Ne inspirăm din modelele de succes ale țărilor nordice. Acolo sistemele duale de educație și colaborările cu companiile contribuie la scăderea ratei de supracalificare. Ne dorim să aducem acest model colaborativ în România prin dezvoltarea de programe care pregătesc tinerii și angajații cu competențele necesare pentru a răspunde cerințelor reale ale pieței. Prin parteneriate strategice, identificăm oportunități de internshipuri și locuri de muncă relevante, asigurându-ne că participanții noștri intră pe piața muncii echipați pentru succes într-un mediu profesional dinamic și mereu în schimbare”, explică Tinu.

„Tramvaiul Cultural” – Arta călătorește prin Timișoara

  • Tags:
  • educatie
  • neoversity
  • piața muncii
  • stiri pentru copii
  • tineri

Navigare în articole

Prev Article
Next Article
Copyrights © 2019 stiripentrucopii.com