• stiri@stiripentrucopii.com
Cauta
Logo
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
Alt
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
1
  • by Stiripentrucopii
  • iulie 7, 2023

Elevii din Timișoara pot face sport în curțile școlilor

Elevii din Timișoara pot face sport în curțile școlilor, în afara programului școlar. Ideea proiectului a venit în urma unei legi care a fost considerată a fi neconstituțională, iar în cele din urmă votată de Camera Deputaților și trimisă spre promulgare.

La Timișoara programul pilot se va desfășura în 12 unități de învățământ. Curțile școlilor vor fi deschise începând de azi, 7 iulie, pe o perioadă nedeterminată. Programul va funcționa conform regulamentelor individuale ale școlilor, iar accesul în curți este permis tuturor copiilor și tinerilor care sunt elevi, pe baza carnetului de elev. Dacă elevii au sub 10 ani, aceștia trebuie să vină însoțiți de un părinte sau un tutore legal. Accesul în curțile școlilor din cadrul proiectului pilot „Curți Deschise pentru Sport” se face gratuit.

Elevii pot practica activități sportive și recreative individuale, în grup sau în echipe. Vor avea acces doar pe terenurile de sport, după încheierea orelor de curs și în afara perioadelor de examene, olimpiade sau evenimente speciale. Programul face parte dintr-un efort mai amplu de a sprijini activitatea sportivă pentru copii și tineri. În această primă etapă, ne asigurăm că regulile sunt respectate de către toți cei implicați: elevi, școli, alte instituții. Școlile partenere vor asigura serviciile de pază, iar Poliția Locală va patrula regulat pentru a verifica respectarea regulilor.

Cele 12 școli partenere sunt:

  • Colegiul Național Bănățean
  • Colegiul Național „C. D. Loga”
  • Liceul Teoretic „Grigore Moisil”
  • Liceul Teoretic „Jean Louis Calderon”
  • Liceul de Artă „Ion Vidu”
  • Liceul cu Program Sportiv „Banatul”
  • Colegiul Tehnic „Henri Coandă”
  • Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară
  • Liceul Tehnologic Energetic „Regele Ferdinand I”
  • Liceul Tehnologic de Transporturi Auto
  • Liceul Tehnologic de Silvicultură și Agricultură „Casa Verde”
  • Școala Gimnazială nr. 7 „Sfânta Maria”

Ce spune legea

Legea educației fizice și sportului nr. 69/2000 a fost modificată și completată. Terenurile de sport ale școlilor vor putea fi folosite fie contra cost, fie gratuit, de toată lumea. „Bazele și instalațiile sportive proprii pot fi puse la dispoziție, gratuit sau cu plată, comunităților locale, persoanelor fizice sau juridice interesate, cu obligația respectării desfășurării normale a programelor și activităților de învățământ și ale cluburilor sportive școlare și universitare, precum și a regulamentelor de acces și utilizare a acestora”, se arată în alineatul 9 al articolului I din lege.

Sursă foto: unsplash.com/Steven Abraham

Copiii cool fac sport. România găzduiește primul turneu de volei pentru juniori, cu participare internațională

  • Tags:
  • copii
  • elevi
  • sport
  • stiri penru copii
  • Timisoara

Navigare în articole

Prev Article
Next Article
Copyrights © 2019 stiripentrucopii.com