• stiri@stiripentrucopii.com
Cauta
Logo
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
Alt
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
1
  • by Stiripentrucopii
  • august 31, 2021

Ziua Limbii Române. „La Ploiești, corect vorbești!”

Un proiect de promovare a exprimării corecte în limba română se va derula la Ploieşti timp de o lună. Campania „La Ploiești, corect vorbești!” începe cu data de 31 august, când se sărbătoreşte Ziua Limbii Române.
„La Ploiești, corect vorbești!” este un proiect de promovare a exprimării corecte în limba română, lansat pe 31 august, chiar de Ziua Limbii Române, în cadrul unui eveniment desfășurat la Teatrul „Toma Caragiu” din Ploieşti, începând cu ora 18,30.

Ziua Limbii Române

Manifestările naționale și internaționale își propun să-i unească pe 31 august pe cei care vorbesc și simt românește. Pentru a marca acest eveniment în cel mai simplu mod trebuie doar să folosim corect limba română.

Vasile Alecsandri  spunea despre limba română că este „tezaurul cel mai prețios pe care-l moștenesc copiii de la părinți, depozitul sacru lăsat de generațiile trecute”.

Astfel, în cadrul iniţiativei „La Ploieşti, corect vorbeşti!”, unică la nivel naţional, timp de o lună, în mijloacele de transport în comun şi în principalele instituţii ale municipiului, ploieştenii se vor putea bucura de o serie de reguli de exprimare corectă transpuse în glume şi în versuri scrise de Corina Popa, doctor în lingvistică, se arată într-un comunicat transmis, miercuri.

Proiectul „La Ploiești, corect vorbești!”

„De multe ori, gramatica este explicată în termeni prea complicaţi sau într-o manieră destul de academică şi de rigidă. Iniţiativa „La Ploieşti, corect vorbeşti” aduce, cu prietenie, regulile de exprimare corectă în mijlocul oamenilor. (…) Unic la nivel naţional, proiectul (…) reprezintă un demers educativ care îşi propune să promoveze exprimarea corectă şi să aducă în atenţia publicului larg beneficiile studierii noţiunilor de limba română”, spune Corina Popa.
În data de 31 august, Ziua Limbii Române şi iniţiativa „La Ploieşti, corect vorbeşti!” vor fi sărbătorite la Teatrul „Toma Caragiu” din Ploieşti, începând cu ora 18,30.
În cadrul evenimentului, va avea loc lansarea celor două volume din „Jurnalul călătoriei lui Gramolino, COOLegere de gramatică”.
Invitaţii vor avea parte de o recepţie străjuită de flori, de muzică la vioară şi de şevaletele care vor găzdui greşelile frecvente de exprimare în limba română corectate şi explicate în texte scurte, cu rimă şi cu umor, dar şi de momente artistice. Acest comunicat a fost  transmis de organizatori, Primăria Municipiului Ploiești și Asociația Școala de Gramatică.

 

Situație alarmantă. Mii de profesori nu au pregătirea adecvată pentru a preda

 

 

  • Tags:
  • exprimare corectă
  • limba romana
  • promovare
  • sarbatoare

Navigare în articole

Prev Article
Next Article
Copyrights © 2019 stiripentrucopii.com