• stiri@stiripentrucopii.com
Cauta
Logo
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
Alt
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
1
  • by Stiripentrucopii
  • septembrie 17, 2020

Color the Village – case renovate de voluntari

Color the Village este un proiect al Asociației Acasă în Banat. Prin intermediul acestui proiect asociația dorește să schimbe fațada satelor prin redecorarea caselor, păstrând totuși o arhitectură specifică Banatului, stilul baroc rural, cu decoruri bogate și atent pictate.  Acesta este cel mai amplu proiect de salvare a satului bănățean. Aflați mai multe detalii de la ȘTIRI PENTRU COPII.

Color the Village este organizat de asociația Acasă în Banat și este sponsorizat de Policolor, Banat IT și Intel. De asemenea, proiectul participă și la Timotion, cursa caritabilă organziată de Fundația Comunitară Timișoara și Alergotura.

Proiectul se află acum la cea de-a doua ediție. Dacă la prima ediție, din 2019, cele 30 de case renovate au fost în comuna Eftimie Murgu (județul Caraș Severin) satul morilor de apă, anul acesta, voluntarii vor interveni la Racovița, în Timiș.

Așadar, 350 de voluntari din toate colțurile țării sunt așteptați în acest sfârșit de săptămână la Racovița, în județul Timiș. Timp de numai 3 zile, ei vor lucra de zor să renoveze, să repare, să zugrăvească, iar la final, 30 de case își vor recăpăta culoarea și farmecul de odinioară.

O mică întârziere

Programat inițial pentru sfârșitul lunii iunie, proiectul a fost amânat cu trei luni din cauza pandemiei și a tuturor restricțiilor care au avut loc în acest an.

Toți participanții au avut la dispoziție un formular de înscriere și vor completa un contract de voluntariat. Organizatorii au luat toate măsurile pentru prevenirea răspândirii virusului SARS-Cov-2.

„Am intrat deja pe ultima sută de metri, mai sunt doar câteva zile până când dăm startul acestui eveniment caritabil. Ne așteaptă proprietarii caselor, bătrâni sau familii cu venituri mici, iar voluntarii sunt și ei pregătiți și abia așteaptă să se apuce de treabă. Vor fi trei zile pline, frumoase, în care vom face cu adevărat o schimbare în toată comunitatea din Racovița”, a declarat Radu Trifan, președintele Asociației Acasă în Banat.

Culoare și flori

Spre finalul proiectului fiecare casă din Racovița, va arăta ca nouă. De asemenea, fiecare casă  renovată va fi înfrumusețată cu ghivece de flori. Acestea sunt oferite de Serele de Flori de la Trian Vuia.

Asociația Acasă în Banat a fost înființată în 2018 și își propune să păstreze patrimoniul cultural al regiunii Banat. Asociația  își dorește să redea culoare satului bănățean, să redescopere adevăratele valori ale acestor locuri: oameni buni și gospodari, case frumoase și poveștile lor.

Dicționar

Caritabil:  care manifestă caritate; milos, generos;

Color the Village: colorează orașul (din engleză);

[foogallery id=”20956″]

  • Tags:
  • acasa in banat
  • banat
  • caras severin
  • color the village
  • culoare
  • flori
  • patrimoniu
  • redecorare
  • renovare
  • Timis

Navigare în articole

Prev Article
Next Article
Copyrights © 2019 stiripentrucopii.com