• stiri@stiripentrucopii.com
Cauta
Logo
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
Alt
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
1
  • by Stiripentrucopii
  • mai 20, 2026

Copiii au adus muzica într-un cămin de vârstnici din Timișoara

Asociația POT SĂ AJUT, cu sprijinul Fundației Alber și City of Mara, a derulat la Timișoara proiectul „Micii Artiști. Pe scenă și în viață”, o inițiativă dedicată educației emoționale și dezvoltării personale prin metode non-formale.

Timp de aproape trei luni, peste 140 de elevi de la Școala Gimnazială Nr. 13 au participat la ateliere interactive de sprijin emoțional prin artă, activități de explorare vocațională și sesiuni de dezvoltare personală prin muzică. Activitățile au fost coordonate la nivel local cu sprijinul învățătoarei Ana Maria Bocșan.

Muzica, instrument de conectare între generații

Cel de-al patrulea modul al proiectului a fost dedicat dezvoltării personale prin muzică și a inclus ateliere susținute de Walter Ghicolescu.

Pe parcursul unei săptămâni, copiii au lucrat exerciții de dicție, ritmicitate, expresie artistică și prezență scenică, descoperind muzica drept mijloc de comunicare și apropiere umană.

Rezultatul atelierelor a fost un moment artistic organizat chiar de Ziua Europei, la Căminul pentru Persoane Vârstnice „Inocențiu Micu Klein” din Timișoara. Copiii au susținut un recital pentru seniorii centrului, au cântat împreună cu aceștia și le-au oferit picturi realizate chiar de ei.

Un moment emoționant pentru seniori și copii

Întâlnirea dintre generații a transformat evenimentul într-un moment autentic de apropiere și emoție.

Prin muzică și gesturi simple, copiii și seniorii au creat o conexiune sinceră, într-un context în care mulți vârstnici se confruntă cu singurătatea și izolarea socială.

„Vedem foarte des copii care au nevoie de contexte în care să fie ascultați, încurajați și lăsați să descopere cine sunt dincolo de presiunea performanței clasice sau a notelor. De aceea credem atât de mult în educația prin artă și în activitățile non-formale”, a declarat Gabriela Stoian, președintele Asociației POT SĂ AJUT.

Nevoia tot mai mare de educație non-formală

România continuă să se confrunte cu una dintre cele mai ridicate rate de abandon școlar din Uniunea Europeană, iar specialiștii atrag atenția asupra importanței activităților care îi ajută pe copii să rămână conectați la școală și să capete încredere în propriile abilități.

„Astfel de proiecte au puterea de a construi nu doar experiențe frumoase, ci și comunități mai apropiate și mai atente unii la ceilalți”, a transmis Adrian Iva, președintele Fundației Alber.

Un proiect care încurajează creativitatea și încrederea în sine

Proiectul „Micii Artiști. Pe scenă și în viață” face parte din seria de inițiative educaționale dezvoltate de Asociația POT SĂ AJUT, prin care copiii sunt încurajați să își descopere vocea, creativitatea și încrederea în sine prin artă și experiențe participative.

Petre Ispirescu și psihologia basmelor sale

  • Tags:
  • artisti
  • copii
  • muzica

Navigare în articole

Prev Article
Next Article
Copyrights © 2019 stiripentrucopii.com
 

 

Încarc comentariile...