• stiri@stiripentrucopii.com
Cauta
Logo
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
Alt
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
1
  • by Stiripentrucopii
  • noiembrie 28, 2023

Porțile celui mai frumos castel medieval din Europa de Est se deschid într-o lecție de poveste

Porțile celui mai frumos castel medieval din Europa de Est se deschid miercuri, de la ora 10 pentru toate școlile din România și Republica Moldova. O lecție de poveste ”Educație la Înălțime”. 

Profesoarele Sofia Gașpar și Consuela Colțan vor cerceta toate sălile și turnurile Castelului Corvinilor din Hunedoara. Vor scoate la iveală legende și povești uitate.
O lecție care ne va arăta cum un monument istoric poate să dea identitate unui oraș și să fie sprijinul comunității în vremuri de restriște.

Lecția va dura 45 de minute. Va fi transmisă miercuri, de la ora 10 pe canalul de Youtube și pe pagina de Facebook ”Educație la Înălțime”. În cadrul lecției, elevii din trei școli din țară vor intra pe Zoom în dialog cu profesorii de pe teren și cu invitații lor.

Concurs cu premii

Lecția va cuprinde un concurs cu premii constând în cărți de la editura Arthur, premii în valoare de 2400 de lei. Concursul are un segment deschis tuturor claselor din țară și din Republica Moldova care vor urmări lecția la ora transmisiei. Pot câștiga două premii constând în cărți la alegere în valoare de 300 de lei.

Sumarul lecției  (durată: 45 de minute)

  1. INTRODUCERE
  2. BLAZONUL CORVINILOR
  3.  INTRODUCERE CAVALERI ȘI DOMNIȚE
  4. LANSARE CONCURS CU INDICII PENTRU CLASELE CARE URMĂRESC LECȚIA PE YOUTUBE ȘI FACEBOOK
  5. TURUL CASTELULUI (PREZENTARE SALA CAVALERILOR, SALA DIETEI, TURNURILE CASTELULUI, FÂNTÂNA ȘI LEGENDA EI)
  6. CUFĂRUL CU SOLUȚIA INDICIILOR
  7. LEGĂTURA CASTELULUI CU COMUNITATEA
  8. CASTELUL ÎN COMUNISM
  9. INVITAT – DIRECTORUL MUZEULUI CASTELULUI CORVINILOR
  10. ÎNTREBĂRI DE LA CLASELE DIN ZOOM PENTRU INVITAT
  11. FILME TURNATE LA CASTEL
  12. CURIOZITĂȚI DIN EVUL MEDIU
  13. CONCURS CLASELE DIN ZOOM – PREMII ÎN CĂRȚI
  14. CONCLUZII
  15. FINAL LECȚIE

Lecţiile cu drona se difuzează pe canalul de YouTube  și pe pagina de Facebook “Educaţie la Înălţime”.  Proiectul are un site dedicat, educatielainaltime.ro,  unde profesorii își pot înscrie școala  și pot afla detalii despre cum să se conecteze la lecții.

  • Tags:
  • castel
  • Consuela Colțan
  • educatie la inaltime
  • elevi
  • Hunedoara
  • lectie de poveste
  • scoli
  • Sofia Gașpar

Navigare în articole

Prev Article
Next Article
Copyrights © 2019 stiripentrucopii.com