• stiri@stiripentrucopii.com
Cauta
Logo
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
Alt
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
1
  • by Stiripentrucopii
  • august 13, 2021

Locuri de poveste din România: Grădina Botanică „Alexandru Borza” Cluj

Locuri de poveste din România. După declanșarea pandemiei vacanțele exotice sau în străinătate nu prea vor mai fi posibile. Iar toată atenția se întoarce spre locurile din țară. România e o țară fabuloasă, cu toate formele de relief, care merită să fie descoperită. De aceea, continuăm rubrica noastră despre locuri de poveste din România. Copii, dați-le idei părinților!

Astăzi vorbim despre una dintre cele mai frumoase grădini botanice din țara noastră și anume Grădina Botanică „Alexandru Borza” din Cluj. De mai mult de 100 de ani acolo au fost înființate și întreținute colecții de plante vii, herbarul, colecția de semințe, publicațiile științifice, dar și o importantă bibliotecă. „Principala noastră misiune științifică este de a înțelege și de a documenta diversitatea plantelor și a utilizărilor acestora, aducând expertiza necesară în acțiunile de conservare a biodiversității”, se arată pe site-ul grădinii botanice.

Cel care a întemeiat grădina botanică a fost botanistul Alexandru Borza (1887 – 1971), de unde și numele dat grădinii. Grădina a fost deschisă oficial în data de 25 iunie 1925. În prezent grădina botanică are mai multe sectoare, fiecare cu minunățiile ei:

  • I – Sectorul Ornamental
  • II – Sectorul Fitogeografic
  • III – Sectorul Sistematic
  • IV – Sectorul Economic
  • V – Sectorul destinat persoanelor cu deficiențe de vedere
  • A – Institutul Botanic
  • B – Serele de producție
  • C – Grădina chino-japoneză
  • D – Serele Mari
  • E – Turnul de apă

Informații utile

Grădina Botanică „Alexandru Borza” este deschisă de luni până duminică între orele 09:00 – 20:00. Ultimele bilete se pot achiziționa până la ora 19:00. Dacă vă hotărâți să vizitați grădina trebuie să știți că accesul cu animale de companie, biciclete și trotinete este interzis. De asemenea, sunteți rugați să păstrați o distanță de minim 2 m față de ceilalți vizitatori, iar masca este obligatorie.

Accesul la Grădina Botanică A. Borza se realizează de pe strada Republicii nr. 42. Prețul biletelor este de 11 lei/adult sau 7 lei când serele sunt închise. Pentru copiii peste trei ani, elevi, studenți și pensionari prețul de intrare este de 5 lei. În intervalul în care serele sunt închise prețul este de 4 lei. De acces gratuit beneficiază studenții și angajații Universității Babeș-Bolyai, copiii sub trei ani și persoanele cu dizabilități. Condiția este ca aceste persoane să prezinte un act doveditor.

La grădina botanică vă așteaptă și un magazin. Puteți cumpăra ghiduri, cărți, magneți, precum și bulbi de lalele, mimoze, arbori de cafea, plante la ghiveci și răsaduri.

Dicționar

Herbar: ierbar; colecție de plante uscate, presate între foi de hârtie (sugativă), păstrate în cutii sau în mape etichetate și orânduite pe grupe sistematice, constituind un material pentru studiile de botanică;

Biodiversitate: existența, la nivelul globului terestru, a unei multitudini de ecosisteme cu caractere distincte.

Sursă foto: facebook.com/Grădina Botanică “Alexandru Borza” Cluj-Napoca Universitatea Babeș-Bolyai

Locuri de poveste din România: Muntele sacru al dacilor

  • Tags:
  • cluj
  • Gradina botania alexandru borza
  • gradina botanica
  • locuri de poveste
  • natura
  • Romania
  • stiri pentru copii

Navigare în articole

Prev Article
Next Article
Copyrights © 2019 stiripentrucopii.com
 

 

Încarc comentariile...