• stiri@stiripentrucopii.com
Cauta
Logo
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
Alt
  • ACASĂ
  • AZI
    • AZI ÎN LUME
    • AZI ÎN ROMÂNIA
  • (NU) NE PLACE
    • NE PLACE
    • NU NE PLACE
  • BE COOL
    • SĂNĂTATE
    • FASHION
    • SPORT
    • ECO STUFF
  • COOLTURA
  • EDUCAȚIE
  • PE NET
    • PERICOLELE PE INTERNET
    • JOCURI / APLICATII
  • PENTRU PĂRINȚI
  • DE LA CITITORI
  • ANUNȚURI
1
  • by Stiripentrucopii
  • noiembrie 5, 2019

Festivalul internațional de film pentru publicul tânăr, KINOdiseea 2019

Când ai văzut ultima oară un film realizat pentru copii? KINOdiseea adună cele mai bune filme pentu copii şi le proiectează în premieră europeană în sălile de cinema din Bucureşti.  

Când? În perioada 8-13 noiembrie. Unde?  În Cinema Gloria, Cinema Eforie, Sala Multimedia a Muzeului Antipa, Happy Cinema şi  Teatrul Apollo11. Ce? KINOdiseea aduce pe ecrane filme artistice cu scop educativ pentru copii între 3-14 ani şi tineri peste 15 ani.  Filmele alese sunt cele mai noi, apreciate de publicul internațional și de criticii de film din întreaga lume, premiate la festivaluri internaționale precum Berlin sau Sundance.

Ce aduce nou acest festival? Anul acesta, secțiunea de lungmetraje pentru adolescenți şi iubitori de filme– KINOdiseea YOUTH, aduce în premieră națională 4 filme de lungmetraj și o serie de scurtmetraje, dedicate tinerilor de peste 15 ani. Privitorii  vor putea vedea  și îndrăgitele filme Marvel , dar filme din Canada, Israel, Marea Britanie, Irlanda, etc.

Gala de deschidere va avea loc la Cinema Gloria, pe 8 noiembrie, la ora 19:00, cu filmul „Vara mea extraordinară cu Tess”/”My Extraordinary Summer with Tess’’, al regizorului olandez Steven Wouterlood, o peliculă premiată la Berlin şi Zlin.  Acţiunea se petrece în 1960 şi  urmărește parcursul unei nomade irlandeze cu talent pentru box. Încurajată de la o vârstă fragedă de către pasiunea tatălui ei pentru Muhammad Ali, Frances (Hazel Doupe) are pasiunea și disciplina necesare pentru a deveni o luptătoare fantastică – asta dacă oamenii din jur și-ar depăși prejudecățile în ceea ce privește genul ei. Filmul este destinat publicului peste 14 ani şi are la bază dragostea unei fiice pentru tatăl său.

Un alt film prezentat este „Giant little ones”, pe 11 noiembrie, de la ora 19. În regia lui Keith Behrmann, filmul se află în competiție la Toronto International Film Festival și a câștigat numeroase premii. El spune povestea a doi prieteni din copilărie, Franky Winter (Josh Wiggins) și Ballas Kohl (Darren Mann). Franky și Ballas trăiesc viețile perfecte de adolescenți – asta până la petrecerea aniversară de 17 ani a lui Franky, când cei doi sunt implicați într-un incident neașteptat care le schimbă viețile pentru totdeauna. Giant Little Ones este o poveste emoționantă și intimă despre maturizare, prietenie, descoperirea de sine și forța dragostei fără etichete.

Ziua de 13 noiembrie  aduce în prim plan un film din Israel intitulat „Broken mirrors’’/ ’’Oglinzi sparte’’.  În regia lui Aviad Givon şi Imri Matalon acesta este câștigător al Premiului Juriului la Festival du Cinéma Israelién de Montréal. Eroina filmului,  Ariella (17 ani) este tramutizată de un tată strict, militar, care aplică metode severe de pedeapsă ca formă de disciplină. Aceasta comite o greșeală gravă pentru care tatăl ei nu vrea să o tragă la răspundere. Căutând o formă de a se autopedepsi, Ariella pornește într-o călătorie întunecată în care va descoperi un secret din trecutul tatălui ei, lucru care va conduce la o confruntare între cei doi.

Calupul de scurtmetraje „Pyxis” va fi proiectat pe 9 noiembrie, la ora 11:00 și reunește cele mai bune scurtmetraje adresate tinerilor de peste 15 ani. Selecția cuprinde filme scurte realizate în Africa de Sud, Rusia, Iran, Australia, România, etc.

O altă secțiune care reprezintă interes pentru tineri este MARVEL, organizată pentru a-l omagia pe Stan Lee, creatorul personajelor Marvel. La cea de-a XI-a ediție KINOdiseea, fanii vor avea ocazia să urmărească, la Cinemateca Eforie, 4 dintre cele mai apreciate filme din serie – primul film X-MEN (2000), în regia lui Bryan Singer, IRON-MAN (2008), în regia lui Jon Favreau, primul film SPIDER MAN (2002), r. Sam Raimi și THE AVENGERS (2012), r. Joss Whedon.

KINOdiseea este cel mai mare festival de film pentru copii din Europa Centrală și Sud-Est. Festivalul este membru al ECFA – European Children’s Film Association. În cele 10 ediții precedente, festivalul a avut peste 112.000 de participanți. Locurile sunt în funcţie de capacitaţia sălilor de proiecţie( de la 406 locuri la Cinema Gloria până la 114 locuri la Teatrul Apollo 11)

 

Mai multe detalii despre filmele din competiție și programul festivalului sunt disponibile pe site-ul http://www.kinodiseea.ro/ și pe www.facebook.com/KinodiseeaYouth/. Biletele la filme pot fi achiziționate de pe https://eventbook.ro/event/kinodiseea

 

Mădălina Liedl

 

Dicţionar;

Scurtmetraj: film care nu are o durată mai mare de 30 minute

Lungmetraj: film care durează minim 70 minute

Nomad: om care nu are o locuință stabilă și se tot mută.

Calup:  o serie de mai multe filme

Festival: manifestare cultural-artistică

Prejudecată: a își face o idee greșită despre ceva

Sever: dur

 

Sursă foto: KINOdiseea

Sursă: KINOdiseea

 

 

  • Tags:
  • filme
  • KINOdiseea
  • Marvel

Navigare în articole

Prev Article
Next Article
Copyrights © 2019 stiripentrucopii.com
 

 

Încarc comentariile...